Астанада Жоғары білім сапасын қамтамасыз ету мәселелері талқыланды

Қаң 29, 2024

Университет ректоры Р. б. Абдуллин бүгін ҚР Ғылым және жоғары білім Министрлігінің жоғары білім сапасын қамтамасыз ету комитеті ұйымдастырған «Жоғары білім сапасын қамтамасыз ету: даму жағдайы мен болашағы» форумына қатысты.

Форумға ҚР Ғылым және жоғары білім министрі, жоғары оқу орындарының ректорлары, «Атамекен» ҰКП және білім беру сапасына кепілдік берудің еуропалық тізілімінің (EQAR) өкілдері қатысты.

Іс-шара аясында 3 тақырыптық сессия өтті: «ЖЖОКБҰ сапасын қамтамасыз етудің ішкі жүйесін баптау», «ғылыми кадрларды даярлауды жетілдіру», «жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласын мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру».

ҚР Ғылым және жоғары білім министрі Саясат Нұрбек форумды құттықтау сөзімен ашып, алдағы онжылдықта дағдыларға басты назар аударылатынын, ал жаңа әдістер болашақтың негізгі құзыреттерін бағалауға және дамытуға мүмкіндік беретінін атап өтті. Академиялық және жеке өсуге ықпал ететін біртұтас білім беру білім алушылардың жетістігі үшін өте маңызды болады.

«Жоғары білім әлемі сапаны қамтамасыз ету саласы сияқты тұрақты қозғалыста. Жаңа тенденциялар пайда болған сайын, оқу орындары икемді болып қалуы керек, олардың сапаны бақылау тетіктері сенімді, өзекті және қазіргі студенттердің қажеттіліктерін шынымен көрсететін етіп бейімделуі керек. Қазір жоғары білім берудегі басты назар қазіргі еңбек нарығына бейімделген білікті кадрларды даярлауға бағытталған. Жоғары оқу орнының сапасы дәл осы өлшеммен бағаланады. Егер еңбек нарығы сіздің түлектеріңіз түріндегі өнімдеріңізді ұнатса, олар бәсекеге қабілетті және сұранысқа ие білім мен дағдылар жиынтығына ие болса, бұл университет ішінде дұрыс құрылған жүйе. Осы міндетті іске асыру үшін биыл пилоттық режимде студенттердің еңбек нарығының талаптары бойынша дағдыларын жаңа ерте бағалау іске қосылады», – деп атап өтті ведомство басшысы.

«Ғылыми кадрларды даярлауды жетілдіру» аясында спикерлер отандық және шетелдік жоғары оқу орындарында докторанттарды даярлау тәжірибесімен, докторлық диссертацияларды сараптау және рецензиялау бойынша ұсыныстармен, қазақстандық ғылыми журналдарды дамыту стратегиясы бойынша ұсыныстармен бөлісті, шетелдік басылымдарда қазақстандық авторлардың мақалаларын ретракциялау проблемаларын белгіледі.

«Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласын мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру» тақырыптық сессиясы барысында спикерлер «таза парақтан» Жаңа реттеу саясатын енгізу, мемлекеттік бақылауды жүргізудің жаңа тәсілдерін талқылау, КВТ жетілдіру, «EPVO»АЖ жұмысының ерекшеліктері тақырыбын қозғады. Жоғары оқу орындарында оқу процесін ұйымдастыруға және медициналық кадрларды даярлау кезінде білім беру қызметін лицензиялауға ерекше назар аударылды.

Форумның пленарлық сессиясында комитеттің қазақстандық жоғары білім сапасын қамтамасыз ету жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі жоспарлары ұсынылды. Сапаны қамтамасыз етудің ішкі жүйесін құру моделі мен принциптеріне және жоғары білім сапасын арттырудағы жасанды интеллекттің рөліне ерекше назар аударылады.

«Атамекен» ҰКП Адами ресурстарды дамыту департаментінің директоры 19 критерий бойынша бағаланған 95 жоғары оқу орнының 2000 білім беру бағдарламалары рейтингінің қорытындысын ұсынды, олардың ішінде: түлектердің мансаптық перспективалары, білім беру бағдарламаларының сапа көрсеткіштері, білім беру бағдарламаларының жетістіктері, мазмұнын бағалау және жалпы көрсеткіштерін атап өтті.

Айта кету керек, ұлттық рейтинг жоғары оқу орындарының сапасын арттыруда ерекше рөл атқарады. Сондықтан форумның назарында академиялық рейтингтер құрудың халықаралық практикасы және отандық жоғары білім беру жүйесінде ұлттық рейтингті қалыптастыру әдіснамасы мәселелері болды.

Сонымен қатар, форум жұмысына EQAR президенті Стефан Левик қатысты. Ол еуропалық және қазақстандық жоғары оқу орындарының жоғары білім сапасын қамтамасыз етудегі проблемалардың ортақтығын, сондай-ақ аккредиттеу органдарының EQAR-ға кіруінің қажеттілігі мен маңыздылығын атап өтті.