Г. М. Искакованы байқаудағы жеңісімен құттықтаймыз

Жел 14, 2023

Академик З.Алдамжар атындағы Қостанай әлеуметтік-техникалық университетінің ұжымы педагогика ғылымдарының кандидаты (физиканы оқыту әдістемесі), «Жаратылыстану ғылымдары» кафедрасының доценті Гуляим Меңдіғалиқызы Ысқақованы «ЖЫЛДЫҢ ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ 2023» Екінші Халықаралық ғылыми-зерттеу байқауындағы кезекті жеңісімен құттықтайды.

Өткен оқу жылында біздің оқытушы «ЖЫЛ ОҚЫТУШЫСЫ 2022» бірінші халықаралық кәсіби-зерттеу байқауына қатысып, бірінші дәрежелі дипломмен марапатталды.

Гулям Меңдіғалиқызы!

Сіздің кәсіби өміріңіз физиканың сүйікті пәнін оқытуға арналған. Бір рет берілген тағдырды осы ғылыммен байланыстырдыңыз. Сіз көптеген жылдар бойы таңдаған бағытыңызда жемісті және табысты еңбек етіп келесіз және біздің ұйымшыл ұжымымызда үлкен құрметке ие болдыңыз!

Біз Г.М.Ысқақовадан өзінің кезекті жұмысы туралы қысқаша айтып беруін сұрадық.

…Менің зерттеуім,  «Педагогтың міндеті. Мәдениеттер диалогы » деді Гүлайым Меңдіғалиқызы,. Бұл зерттеу – бірнеше айлық жұмыстың нәтижесі. Орыс мәдениетінің ірі ғалымы және қорғаушысы Д.С.Лихачевтың және қазақ лингвистикасы мен әдебиеттануының негізін қалаушысы,ғалым, ұлттық жазба реформаторы, ақын, публицист, көрнекті қоғам қайраткері және саясаткер Ахмет Байтұрсыновтың және әр түрлі ғалымдардың  еңбектері орасан зор рухани-адамгершілік әлеуетке ие, бұл өскелең ұрпақты тәрбиелеу мәселелерінде қазіргі заманғы педагогиканың дағдарыстан шығу жолдарын іздеуде бағдар ретінде қазіргі ұрпаққа қызмет ете алады.

Д.С.Лихачев пен Ахмет Байтұрсыновтың идеалдары қазіргі заманның көптеген прогрессивті адамдарының жасампаз белсенділігімен және ұмтылысымен үндеседі, ол қоғамның идеалдарында, сұраныстарында, рухани үстемдігінде көрініс тапқан, оның ішінде білім беру де бар. Адамгершілік тәрбие мазмұнының теориялық негізі ретінде педагогикалық ғылым мен жалпы қоғам үшін бүгінде академик Лихачевтің 10 өсиеті қызмет ете алады:

«1. Өлтірме және соғысты бастама.

1. Олар өз халқын басқа халықтардың жауымен жуған жоқ.
  2. Бауырыңның еңбегін ұрлама және иемденбе.
  3. Ғылымнан тек ақиқатты ізде және оны жамандық үшін немесе пайдакүнемдік үшін пайдаланба.
  4. Бауырларыңыздың ойлары мен сезімдерін құрметтеңіз.
  5. Ата-анаңды және ата-бабаңды құрметте, олардың жасағандарын сақтаңыздар.
  6. Табиғатты өз анаң және көмекшің ретінде құрметте.
  7. Сенің еңбегің мен ойың құлдың емес, еркін жаратушының еңбегі мен ойы болсын.
  8. Барлық тіршілік иелері өмір сүрсін, ойланатын нәрсе болсын.
  9. Барлығы еркін болсын, өйткені бәрі еркін болып туылады».